بارنامه

سامانه بارنامه بر‌خط (ONLINE) وظيفه دريافت اطلاعات بارنامه به عنوان سند حمل بار در سطح كشور را دارد كه بعد از دريافت اطلاعات نسبت به اعتبار‌سنجي آن اقدام نموده و بعد از تائيد اطلاعات براي ارسال‌كننده اطلاعات يك كد رهگيري جهت پيگيري‌هاي آتي ارسال مي‌نمايد.

در حال حاضر اين سيستم در اختيار تمامي شركت‌هاي حمل‌و‌نقل قرار گرفته و عمليات اجرائي آن از تاريخ اول آبان ماه سال ١٣٩١ شروع شده است.

خصوصيات سيستم

–        اين سيستم به صورت web service  طراحي و پياده‌سازي گرديده است.

–        تمامي ٤٣٠٠ شركت حمل‌و‌نقل سراسر كشور مجهز به سيستم صدور بارنامه به صورت مكانيزه بوده و تمامي بارنامه‌ها به صورت رايانه‌اي چاپ و اطلاعات آنها نگهداري مي‌گردد.

–        نرم‌افزار صدور بارنامه در سطح كشور توسط ١٢ شركت نرم‌افزاري طراحي و در اختيار شركت‌هاي حمل‌و‌نقل قرار گرفته است.

–        تمامي نرم‌افزار‌هاي صدور بارنامه توسط شركت‌هاي نرم‌اقزاري مجهز به ارسال اطلاعات به صورت web service  به سرور سازمان شده‌اند.

–        اطلاعات ارسال شده از طريق web service  توسط شركت حمل‌و‌نقل توسط نرم‌افزار تهيه شده در سرور سازمان اعتبار‌سنجي شده و اقلام اطلاعاتي كه توسط نرم‌افزار كنترل مي‌گردد عبارتند از:

–        مبدا و مقصد بار

–        نوع كالاي حمل شده

–        بارگير وسيله نقليه

–        بسته‌بندي بار حمل شده

–        كارت هوشمند وسيله نقليه

–        كارت هوشمند راننده

–        كد ملي، شناسه ملي فرستنده بار

–        آدرس و كد پستي فرستنده بار

–        نام و نام خانوادگي فرستنده بار

–        كد ملي، شناسه ملي گيرنده بار

–        آدرس و كد پستي گيرنده بار

–        نام و نام خانوادگي گيرنده بار

–        كرايه بار

–        اطلاعات وسيله نقليه و راننده حمل‌كننده بار با برقراري ارتباط با بانك اطلاعاتي كارت هوشمند كنترل شده و در صورتي كه به هر دليلي مجاز به فعاليت نباشد اجازه صادر شدن بارنامه داده نمي‌شود.

–        كد ملي افراد حقيقي فرستنده و گيرنده بار با توجه به فرمول دريافت شده از اداره ثبت احوال كنترل گرديده و در صورتي كه كد ملي اعلامي اشتباه باشد اجازه صادر شدن بارنامه داده نمي‌شود.

–        شناسه ملي افراد حقوقي فرستنده و گيرنده بار با توجه به فرمول دريافت شده از اداره ثبت شركت‌ها كنترل گرديده و در صورتي كه شناسه ملي اعلامي اشتباه باشد اجازه صادر شدن بارنامه داده نمي‌شود.

–        سيستم به صورت برخط و OFFLINE طراحي گرديده است كه در صورت قطع ارتباط اينترنتي شركت حمل‌و‌نقل مي‌تواند بارنامه خود را ثبت نموده و در اولين فرصت بعد از برقراري ارتباط نسبت به ارسال اطلاعات اقدام و كد رهگيري دريافت نمايد.

–        در طراحي انجام شده امكان اصلاح اطلاعات بارنامه وجود نداشته و جهت اصلاح ابتدا بايد بارنامه ارسال شده حذف و بعد مجدد اطلاعات بارنامه اصلاح شده ارسال و كد رهگيري جديد دريافت مي‌‌گردد.

مزاياي سيستم

–        قبلا اطلاعات بارنامه با تاخير ٣٠ روزه تحويل سازمان مي گرديد كه با اين سامانه اطلاعات به صورت بر‌خط دريافت مي‌گردد.

–        به رانندگان محروم از فعاليت يا مشكلات ديگر اجازه حمل بار داده نمي‌شود.

–        به وسايل نقليه كه به دلايل مختلف مجاز به حمل بار نمي‌باشند اجازه حمل بار داده نمي‌شود.

–        صاحبان بار و دريافت كنندگان بار در اين طرح شناسائي شده و در اختيار استفاده كنندگان آن قرار داده مي‌شود.

–        با توجه به مشكلات موجود در خصوص چاپ بارنامه و توزيع آن در حال حاضر در نظر است نسبت به كاهش چاپ تعداد نسخ بارنامه اقدام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *